Drogie czy tanie życie na diecie PKU? | PKUconnect

Blog dietetyka

Izabela Horka

Drogie czy tanie życie na diecie PKU?

Drogie czy tanie życie na diecie PKU

Witam serdecznie wszystkich zaglądających do naszej redakcji.

Uff…. Już od dawna męczyła mnie pewna kwestia, z którą mam ochotę się z Wami podzielić, wywołać dyskusję, rozmowę i wyciągnąć wnioski dla wszystkich poszukujących odpowiedzi tak jak ja.

Kochani – pytanie do wszystkich:

Czy dieta w fenyloketonurii jest faktycznie „tylko dla bogatych”?

Wielokrotnie w poradni spotykam się z opinią, że dieta PKU jest droga, a my (rodzice, opiekunowie pacjentów z PKU) nie możemy sprostać jej wszystkim wymogom, bo nas nie stać!!! Zgadzam się, ale… pamiętajcie, że są chorzy, którzy wymagają specjalistycznego żywienia jak Wy, ale ich leki nie są refundowane. Dzięki refundacji Wasze domowe budżety mogą być w trochę lepszej kondycji.

Wg mojej opinii produkty niskobiałkowe i produkty PKU nie należą do najtańszych, ale nie oznacza to, że trzeba wydawać na jedzenie (przy diecie niskobiałkowej) więcej, niż możecie sobie na to pozwolić. Osoby będące na diecie PKU nie muszą kupować tzw. ,,mercedesów” z najwyższej półki, wystarczy ,,maluch” na który Was stać. Moi drodzy,  niedawno byłam na kilkumiesięcznej diecie bezglutenowej i dla mnie cena produktów nie była przeszkodą, szukałam tańszych i co najważniejsze – wcale nie gorszych!

Sklepy

Mały sklepik czy duży market ?

Warto podkreślić, że w modnych ostatnio małych eko sklepach zazwyczaj ceny są wyższe, niż w supermarketach – decyduje o tym ekonomia i skala działalności każdego z nich. Stara zasada – większy może więcej. Trzeba również pamiętać o tym, że kupowanie nie równa się kupowaniu. Należy przestrzegać kilku zasad:

– sprawdzać czy produkt jest dedykowany diecie PKU;

– kontrolować datę przydatności do spożycia;

– czytać etykiety;

– sprawdzać, pytać i patrzeć jak jest dany produkt przechowywany;

– sprawdzać tabelę wartości odżywczej.

Jeśli produkty są te same, to wybieraj/kupuj w sklepie, gdzie jest on tańszy, bez różnicy czy jest to mały sklep osiedlowy, eko sklep czy duży market/dyskont. Jeśli szukasz sklepu z żywnością niskofenyloalaniową zaglądaj na PKUconnect. W zakładce „Miejsca przyjazne PKU” znajdziesz kilka miejsc, gdzie możesz kupić żywność dla fenylaków, ale również miejsca, gdzie możesz zjeść coś dobrego „na mieście”, takich miejsc jest coraz więcej! Druga ważna zakładka na stronie PKUconnect to „Produkty przyjazne PKU” znajdziesz tam mnóstwo odpowiednich dla Was wyrobów za niewielką cenę.

 

Oto codzienny produkt  Nr 1 w diecie PKU – chleb i pieczywo inne

To jeden z droższych elementów diety PKU.

W lokalnym eko sklepie chleb niskobiałkowy PKU (zwykły, codzienny, jasny, ciemny) kosztuje średnio  7 – 8 zł za 200-300 g. W sklepie internetowym cena jest już niższa (4 – 7 zł) i jest porównywalna do cen zwykłego pieczywa. Chleb żytni, który kupuję w lokalnym sklepie osiedlowym to 3 – 4 zł , natomiast ciemny to nieco wyższy koszt, w zależności np. tego jakie ma dodatki. Uwielbiam pieczywo na wagę , ale korzystam sporadycznie – odstrasza mnie wysoka cena.

Bułki to kolejny element posiłków diety PKU. I tu jest już gorzej. Koszt zakupu bułek niskobiałkowych jest dla mnie przerażający, opakowanie 150 g to koszt ok. 4,50 zł (średnio w opakowaniu 3 sztuki), a zwykła bułka dla osób bez diety, nawet najbardziej ,,wypasiona” kosztuje zdecydowanie mniej.

Bagietki ….uff cena niskobiałkowej PKU (400 g) to koszt ponad 8 zł, nasza zwykła bagietka to koszt max 3 zł.

Ciastka cukiernicze typu: grzebienie, rogale, suche wafelki, jagodzianki; ciasto francuskie, czy spody do pizzy – tutaj sytuacja jest porównywalna, ceny są bardzo podobne, chociaż spojrzeć trzeba na gramaturę. Czasami produkt tańszy oznacza mniejszą masę. Osobiście lubię grzebienie z marmoladą, których koszt jest na poziomie ok. 2,50 zł/szt., a niskobiałkowe grzebienie PKU w opakowaniu 3 sztuki (200 g)  kosztują 5,60 zł.

Ceny kupowanego niskobiałkowego pieczywa są wysokie, ale wszystkich chętnych zachęcam do pieczenia swoich bochenków chleba, bułeczek i bagietek – uwierzcie jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Należy również pamiętać, że podstawą prawie każdej diety są, tak szeroko polecane przez IŻŻ w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, warzywa, które powinny być zjadane najczęściej i w jak największej ilości. Średnio dziecko w wieku 6-7 lat powinno zjeść na I śniadanie około 50 g pieczywa i do tego porcję warzyw w postaci sałatki, surówki lub dodatku do kanapek w ilości min. 200 g, a jak jest? Oczywiście chleb w diecie PKU na I śniadanie jest podstawą, ale często zapominamy o warzywach. Zaraz ktoś pomyśli i powie „ale ja podaję warzywa dziecku na talerzu”- ale kochani ile? 2 plasterki pomidora to nie porcja!

Ciasta i inne koncentraty w proszku (na chleb, pizzę, ciasteczka, kluski itp.) Cena w sklepie internetowym dla osób na diecie PKU waha się od 4 zł do 37,13 zł. Ten najwyższy koszt dotyczy ciasta czekoladowego Loprofin. To ciasto jest idealne i bardzo łatwe w przygotowaniu. Dodajemy tylko wodę, oliwę, mieszamy i gotowe. Dla bardziej wymagających i poszukujących rodziców, a takich mamy w swoim ośrodku – ciasto czekoladowe jest idealną podstawą do zrobienia tortu dla swojej pociechy. Gotowy czekoladowy tort z cukierni to koszt ok. 60-100 zł, w zależności od dodatków. Koncentrat chleba PKU to cena 6-7 zł. Ja do mojego wypieku kupuję 500 g za ok. 10 zł. Podobnie sytuacja ma się z innymi koncentratami np. Mufiny PKU to koszt ok. 7,50 zł, zwykłe kosztują tyle samo. Tak więc moi drodzy, wypieki z koncentratów i gotowych proszków są cenowo identyczne, a czasami nawet nieco tańsze.

Gorzej sytuacja przedstawia się z mlekiem i produktami mlecznymi, ceny tych produktów przy diecie są bardziej wygórowane. Za litr napoju bezbiałkowego PKU trzeba zapłacić ok. 30 zł, a za 200 ml 5,90 zł . Podobnie z jogurtami – zamiennik PKU (opakowanie 400 g) z którego otrzymamy 2,3 litra jogurtu kosztuje 88 zł, a za zwykły jogurt w tej ilości zapłacimy ok. 40 zł. Z rozmów z pacjentami w poradni wynika, że ten nowy „wynalazek” wcale nie jest wart tych pieniędzy, jest ponoć niesmaczny. Więc, jeśli nie ma potrzeby to lepiej go nie kupować. Do tej grupy produktów należy również zaliczyć preparat PKU, który jest refundowany przez NFZ. Uwierzcie mi, koszt miesięczny jednej recepty jest bardzo wysoki, a pacjent z PKU płaci tylko ryczałt. Jest to wielki PLUS w diecie PKU.

Makarony, kaszki – tutaj ceny są bardzo porównywalne z cenami w sklepach. Makarony PKU kosztuje od 6 do 12 zł za opakowanie 250 g (cena zależna jest od producenta, wartości odżywczych oraz od wielkości opakowania). Podobnie jest z grysikami i kleikami dla najmłodszych – ceny są różne i podobne do cen zwykłych. Najwyższa cena grysiku PKU to 34,99 zł za opakowanie 500 g, a kleiku ok. 60 zł za puszkę. Jak widać, rodzice muszą przeanalizować swój budżet. Dla mniej zamożnych polecam kaszki i kleiki z niższej półki – rodzice je chwalą, a cena za opakowanie wynosi 4 zł. Rodzice ! zaglądajcie na strony internetowe sklepu PKU oraz bierzcie udział w konkursach na PKUconnect – tutaj znajdziecie dobrą cenę i atrakcyjne warunki otrzymania kaszek/kleików, które dzieci pokochały – Lp-fruit. Polecam są bardzo smaczne !

Gorzej jest z ryżem – niestety 4 x 100 g ryżu PKU kosztuje od 15 zł do 23 zł, a zwykły od 2 zł – 10 zł, tak samo jest z kaszą kus-kus – nie jest tania, ale też nie trzeba jej mieć w codziennym jadłospisie –  wystarczy 1 x tyg. Koszt kaszy kus-kus PKU 500 g waha się od 13 do 35 zł w zależności od producenta.

Ceny wyrobów garmażeryjnych na obydwu polach są takie same – za pierogi niskobiałkowe PKU z kapustą i grzybami zapłacimy 7 zł, podobnie jak za zwykłe. Zatem wszystkie krokiety, pyzy, itp. – cena wyrobów niskobiałkowych i zwykłych jest taka sama. Nie ma mowy o wyższych kosztach związanych z dietą.

 

Na dziś kończę porównywanie, ale wiem, że poczujecie niedosyt, bo przecież są parówki, pasztety, mortadele, salcesony i inne zastępniki mięsa i ryby. Te produkty jednak nie powinny się pojawiać w jadłospisie pacjenta z fenyloketonurią, ponieważ każdy z nich zawiera dodatek zabronionych dla fenylaków. Pomijam walory smakowe, które wg niektórych są nie do przyjęcia, a wartości odżywcze tych produktów często nie są odpowiednie. W ramach przypomnienia  produkty PKU powinny mieć jak najniższą wartości białka i fenylaoalniny.

Podsumowując, nie zawsze drogie, modne – oznacza dobre dla pacjenta z fenyloketonurią. Obowiązkowo czytajcie etykiety, wartości odżywcze i pytajcie nie tylko w poradni, ale też na spotkaniach, podpytujcie się innych rodziców o ich doświadczenia i opinie dotyczące  nowych dla Was produktów. Pamiętajcie też o żelaznych zasadach diety PKU.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich i czekam na Wasze jadłospisy wg założeń od lekarza /dietetyka z podaną ilością białka, fenyloalaniny i energii oraz gramaturą. Możemy kilka Waszych jadłospisów ocenić pod kątem finansowym i zaproponować zamienniki, które pozwolą odciążyć Wasz domowy budżet. Przesyłajcie jadłospisy na adres redakcji.

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.

----